Trawa krajobrazowa Naturalna zieleń przez cały rok

Naturalna zieleń przez cały rok

trawa
Piękny ogród dla zapracowanych
30 czerwca 2016
siłownia ze sztuczną trawą
Sztuczna trawa w rozwiązaniach fitnessowych.
11 grudnia 2017
slide2

Utrzymanie estetycznie wyglądającego ogrodu czy tarasu nie jest łatwe. Susza, długotrwałe przymrozki czy intensywne opady deszczu – te wszystkie czynniki mają znaczenie dla wyglądu naszego trawnika. Doskonałym rozwiązaniem dla osób z rozbudowanym zmysłem estetycznym, ceniącym naturalną zieleń trawnika przez cały rok jest trawa krajobrazowa, która zdobywa coraz większą popularność nie tylko u naszych zachodnich sąsiadów, ale również w Polsce. Z nią założenie trawnika, pięknego i eleganckiego, to kwestia chwili.

Wiosna każdego roku nieodmiennie zachwyca nas swoimi barwami. To właśnie wtedy, kiedy przyroda obudzi się już do życia po mroźnej zimie, zabarwiając drzewa, krzewy i trawniki, otacza nas intensywna, głęboka barwa zieleni. Wszyscy ogrodnicy, zajmujący się pielęgnacją roślin zarówno zawodowo, jak i amatorsko, w zaciszu własnego ogródka, właśnie ten intensywny kolor zieleni widzieliby najchętniej przez cały rok w swoim ogrodzie. Niestety, po wiośnie przychodzi lato, a wraz z nim tak charakterystyczne dla ubiegłych lat upały i długotrwałe susze. Kiedy słupek rtęci przekracza trzydzieści czy nawet trzydzieści pięć stopni Celsjusza, niszczeją wszystkie rośliny, również drzewa i krzewy, lecz to właśnie trawniki cierpią najbardziej podczas wysokich temperatur. Trawa zmienia swoją barwę na jasnożółtą, a jej regeneracja po suszy następuje bardzo wolno.

Również zima jest trudnym czasem dla trawnika. Utrzymanie trawy w dobrej kondycji do wiosny jest niezwykle trudne, gdyż kolor ulega wyblaknięciu, a na powierzchni trawnika pojawiają się ubytki, psując całą kompozycję i niszcząc ogólny wizerunek ogrodu.

Estetyczny wygląd trawnikom odbierają także wywołane przez grzyby choroby. Szczególnie narażone na nie są trawniki, które są intensywnie pielęgnowane, a więc często koszone i nawożone – kiedy wzrasta częstotliwość pielęgnacji trawy, jej system korzeniowy ulega znacznemu skróceniu, a rośliny stają się słabe i podatne na choroby. Charakterystycznym objawem wywołanych przez obecność grzybów chorób trawy są zmiany zabarwienia, nieestetycznie wyglądające plamy na trawniku czy nawet pleść.

Czynników obniżających ładny i schludny wygląd trawnika jest wiele. Z niektórymi można walczyć, na inne takie jak wygląd trawy po suszy czy zimie, niestety, nie mamy wpływu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na bardziej estetyczne rozwiązanie, czyli trawę krajobrazową, która umożliwia utrzymanie naturalnie wyglądającego, zielonego trawnika przez cały rok.

Trawa krajobrazowa to sztuczna trawa, będąca syntetyczną nawierzchnią. Składa się z wytrzymałego i trwałego elastycznego podkładu oraz wykonanych z polipropylenu (PP), polietylenu (PE) bądź poliamidu (PA) włókien. Do produkcji podkładu wykorzystuje się siatkę z tworzywa sztucznego oraz warstwę lateksu (stosuje się również wariant lateksu z dodatkiem kauczuku butadienowo-styrenowego) lub poliuretanu (PU). Podkład zapewnia pełną przepuszczalność.

W trawie krajobrazowej stosuje się dwa rodzaje włókien: typu monofilament oraz fibrylowane. W przypadku pierwszego wariantu włókna mają postać splotu pojedynczych pasm, natomiast włókna fibrylowane są skręconymi, ponacinanymi w kształcie plastra miodu cienkimi taśmami o grubości maksymalnie kilkudziesięciu milimetrów.

Trawa krajobrazowa doskonale sprawdza się w ogrodach i na terenie prywatnych posesji. Wiele osób wykorzystuje również ją w celu ozdoby balkonów oraz tarasów. Pozwala ukryć nieestetycznie wyglądające, stare płytki na balkonie, kiedy nie możemy pozwolić sobie na remont.

Trawa krajobrazowa stosowana jest do ozdoby terenów miejskich, placów zabaw czy campingów i pól namiotowych. Znajduje szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie estetycznie wyglądającego trawnika przez cały rok. W niektórych miejscach trawa nie rośnie łatwo. Spójrzmy na trawniki w miejscach eksploatowanych w sposób szczególny – przy dziecięcych huśtawkach czy pod przenośnym basenem. W tych wszystkich miejscach doskonale sprawdzi się trawa krajobrazowa, zapewniając doskonałe efekty estetyczne. Utrzymanie ładnego i schludnego, a co najważniejsze – niewymagającego częstej pielęgnacji trawnika przy domku letniskowym nie będzie już problemem. Ponadto na zakup trawy krajobrazowej coraz częściej decydują się właściciele restauracji, przystrajając w ten sposób ogródki letnie.

Trawa krajobrazowa doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie położenie naturalnego trawnika jest niemożliwe lub trudne, a więc w miejscach ze złym stanem podłoża oraz obszarach zacienionych. Doskonale nadaje się do zazieleniania skarp oraz zboczy. Ponadto trawa krajobrazowa jest najskuteczniejszą i najprostszą dostępną współcześnie metodą na uzyskanie estetycznego ogrodu na dachach budynku.

W tych wszystkich i wielu innych miejscach możemy cieszyć się naturalną zielenią przez cały rok. Trawa krajobrazowa, w przeciwieństwie do tradycyjnych trawników, zachowuje głęboką barwę zieleni przez cały rok, nawet w największe susze. Jest odporna na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, dzięki czemu jej kolor nie blednie przez długie lata. Trawa krajobrazowa zawsze wygląda schludnie i estetycznie, jak idealnie wypielęgnowany trawnik. I to wszystko bez konieczności podlewania i koszenia! Trawa krajobrazowa łudząco przypomina naturalną trawę nie tylko wyglądem, ale również w dotyku. Różnice między trawą sztuczną a naturalną stają się praktycznie niewyczuwalne i niedostrzegalne, a wysokiej jakości trawa krajobrazowa jest gęsto utkana i miłą w dotyku.

Trawa krajobrazowa jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które mimo usilnych starań, poświęconego czasu i ogromu pracy, nie są zadowolone z wyglądu swojego trawnika. Któż z nas nie chciałby mieć pięknie wyglądającego, idealnie wypielęgnowanego i naturalnie zielonego trawnika przez cały rok? Dzięki możliwościom, jakie stwarza trawa krajobrazowa, urządzenie imprezy plenerowej dla znajomych czy grilla w towarzystwie rodziny już nie będzie problemem, a nieschludny wygląd trawnika przestanie być dyskomfortem i źródłem wstydu.

Dla wielu z nas ładny ogród to przede wszystkim czysty ogród. Utrzymanie czystości trawy krajobrazowej jest znacznie prostsze niż w przypadku trawy naturalnej, gdyż wystarczy tylko spłukać trawnik wodą lub odkurzyć. Trawa krajobrazowa charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością, a po zmoczeniu szybko odprowadza wodę, dzięki czemu nie powstają kałuże.

Naturalny wygląd trawy krajobrazowej i estetyczny wygląd to nie jedyne jej zalety. Trawa krajobrazowa jest przyjazna dla środowiska – nie wymaga nawadniania i pestycydów. Pozwala obniżyć rachunki za prąd i jest inwestycją na długie lata, gdyż trawę krajobrazową można powtórnie wykorzystać. Dodatkowo trawa krajobrazowa znacznie osłabia erozję gleby. Jest bezpieczna dla dzieci, nie zawiera szkodliwych substancji i zapewnia amortyzację w razie upadków.

Trawa krajobrazowa dostępna jest w różnych kolorach. Istnieje możliwość wyboru nie tylko barwy, ale również grubości czy rodzaju źdźbła, w zależności od preferencji kupującego. Możemy pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji i spośród obecnej obok tradycyjnej, dostępnej w różnych odcieniach zieleni trawy, wybrać tę w kolorze w kolorze niebieskim, żółtym, czarnym czy czerwonym. Takie warianty sprawdzają się w szczególności wewnątrz budynków. Sztuczna trawa stwarza możliwości, jakie prawdopodobnie nigdy nie będą osiągalne przy tradycyjnej, naturalnej trawie. Klient może nie tylko zachować estetyczny wygląd trawnika przez cały rok, ale również dokładnie zaprojektować wygląd ogrodu, z uwzględnieniem takich niuansów jak grubość czy odcień trawy.

Trawa krajobrazowa jest doskonałym wyjściem dla wszystkich osób, które lubią spędzać wolne chwile w zielonym otoczeniu. Utrzymanie estetycznego trawniku jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe, nie warto więc narażać się na niepotrzebny stres i pozwalać, aby pielęgnacja ogrodu przysparzała więcej pracy niż przyjemności. Na oddziałujące na naturalną trawę szkodliwe czynniki zewnętrzne nie mamy, niestety, wpływu, dlatego idealnym rozwiązaniem jest trawa krajobrazowa, która zapewnia głęboką barwę zieleni, niezależnie od pogody i pozwala cieszyć się pięknym, estetycznie wyglądającym trawnikiem przez dwanaście miesięcy.

[wcpcsu id=”1110″]

logo of epufloor grass
Trawa Krajobrazowa
piotr.bednarek@epufloor.com
Kopcinskiego 77
Łódż , Łódż , 90033 Poland
+48 502 151 631