Instrukcja montażu trawy krajobrazowej

sztuczna trawa jest najlepszym wyborem do Twojego ogrodu, na balkon lub taras
Dlaczego sztuczna trawa jest najlepszym wyborem do Twojego ogrodu, na balkon lub taras?
9 października 2019
Sztuczna trawa do ogródu
Sztuczna trawa – od boiska piłkarskiego do przydomowego ogródu
14 października 2019
Instrukcja montażu trawy krajobrazowej

Instrukcja montażu trawy krajobrazowej

 

Przed przystąpieniem do montażu trawy krajobrazowej należy przygotować podłoże. Sztuczna trawa jest produktem uniwersalnym i może być położona na powierzchniach twardych (np. na betonie) oraz na powierzchniach utwardzonych (na trawniku, na ziemi). W pierwszym przypadku wystarczy starannie oczyścić podłoże z piasku i innych zanieczyszczeń. Aby montaż trawy krajobrazowej przebiegał prawidłowo, podłoże winno być suche i czyste. Wszelkie pęknięcia i nierówności należy zniwelować poprzez naniesienie powierzchni wyrównującej, gdyż prawidłowe założenie trawnika ze sztucznej trawy możliwe jest tylko na gładkiej, równej powierzchni.

Przed montażem trawy krajobrazowej na takich powierzchniach jak trawnik czy ziemia, powinniśmy wyrównać teren i starannie usunąć wszystkie rośliny, łącznie z ich ukorzenieniem. Górna warstwa ziemi powinna być usunięcia na głębokość kilku do kilkunastu centymetrów. Następnie nanosimy cienką warstwę wyrównującą ze stabilizowanego piasku czy żwiru. Kolejnym krokiem jest wyrównanie i zagęszczenie powierzchni. W przypadku zakładania trawnika z trawy krajobrazowej na powierzchniach utwardzanych zaleca się wyłożenie geowłókniny między podłożem a syntetyczną trawą, co ma na celu zapobiec przerastaniu trawy krajobrazowej trawą naturalną oraz rozłożyć nacisk na całej powierzchni.

 

Kiedy już w odpowiedni sposób przygotujemy podłoże, możemy przejść do sedna sprawy, czyli montażu trawy krajobrazowej, która sprzedawana jest w rolkach. Rozłożenie trawnika nie jest czynnością skomplikowaną i możemy zrobić to samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Trawę krajobrazową można wykorzystać do tworzenia prostych linii i kształtów, a także dopasować ją do zaokrągleń terenu. W przypadku konieczności przycięcia czy przystrzyżenia trawy, możemy poprosić o pomoc firmę zajmującą się sprzedażą i montażem sztucznej trawy, jednak równie dobrze możemy zrobić to sami, za pomocą nożyka i taśmy do montażu.

Jeszcze przed zakupem należy dokładnie wymierzyć teren, na jakim będziemy zakładać trawnik i oszacować, ile rolek sztucznej trawy będziemy potrzebować, pamiętając, że trawa sprzedawana jest w rolkach o szerokości 2 metrów. Trawę krajobrazową należy rozwinąć, a następnie dociąć na wymiar. Ważne jest, aby układać trawę zawsze w tym samym kierunku – wtedy trawnik będzie miał jednolity odcień na całej powierzchni.

 

 

Po rozłożeniu trawy należy przyciąć boki trawy w ten sposób, aby kolejne warstwy idealnie do siebie pasowały. Każda rolka trawy krajobrazowej ma dodatkowy pasek zabezpieczający, który należy odciąć. W przypadku konieczności łączenia elementów trawy należy zastosować specjalną taśmę łączeniową. Przed sklejeniem poszczególnych brył należy się upewnić, że nie zostawiamy najmniejszej przerwy między warstwami trawy. Dokładne sklejenie fragmentów jest jednym z ważniejszych momentów całego montażu – jeśli zrobimy to precyzyjnie, miejsce łączenia brył nie będzie widoczne. Należy przymocować taśmę do podłoża, a następnie ruchem zygzakowatym nałożyć klej na taśmę i docisnąć krawędzie trawy do kleju. Jeśli delikatnie zmierzwimy włókna trawy palcami, ukryjemy miejsce łączenia fragmentów. Zaleca się dociążenie sklejonego fragmentu trawy na łączeniach na 1-2 godziny. Następnie docinamy trawę na obrzeżach i… gotowe!

 

Większość dostępnych na rynku traw krajobrazowych nie wymaga zasypu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasypać trawnik piaskiem kwarcowym (3-5 kg na 1m2). Dodatkowo można zabezpieczyć trawę przed wiatrem, przybijając ją gwoździami do podłoża lub obciążając meblami ogrodowymi. Ma to szczególne znaczenie w takich miejscach jak balkon czy taras, gdzie wykorzystujemy niewielkie ilości trawy krajobrazowej, a więc jej waga własna nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed silnymi porywami wiatru.

Montaż trawy krajobrazowej zajmuje nie więcej niż jedno popołudnie. Tylko osoby, które mają za sobą bardziej lub mniej udane próby założenia trawnika z naturalnej trawy, wiedzą, ile czasu i energii pochłaniają czynności związane z prowadzeniem ogrodu, tymczasem montaż sztucznej trawy nie sprawi większych problemów nawet kompletnym laikom. Bez niczyjej pomocy, w zaledwie kilka godzin możemy mieć estetycznie wyglądający, schludny i wypielęgnowany trawnik, który dotychczas pozostawał tylko w sferze marzeń.

 

Bezpośrednio po montażu możemy odpocząć już w naszym nowym, naturalnie zielonym i zadbanym ogrodzie. Trawa krajobrazowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną założyć trawnik i… na tym skończyć. Trawnik będzie cieszył oko przez cały rok, bez konieczności jego koszenia i podlewania.

 

 

[wcpcsu id=”1110″]